home home goldenline rss

Jeden z założycieli klubu Toastmasters Poznań - jednego
z 11 700 klubów zrzeszonych w międzynarodowej orga- nizacji, której celem jest szerzenie umiejętności przema- wiania i przewodzenia (speaking & leadership). (więcej...)

O mnie

Komputery pasjonują mnie odkąd pamiętam. Bakcyla komputerowego zaszczepił we mnie Pan Andrzej Kurek (programy w tv: „Sonda”, „Spektrum”) który pokazywał w telewizji możliwości ówczesnego komputerka domowego. Oczywiście tematem pokazu głównie były głównie gry 🙂

Do dzisiaj pamiętam jak po wielu trudach udało mi się zdobyć w kiosku czasopismo „Bajtek”. Które notabene w telewizji w Teleranku czy teleferiach zachwalał prowadzący Piotr Tymochowicz (dziś znany z zupełnie czego innego). Dowiedziałem się z niego ile kosztuje komputer osobisty. To był szok, cyfra poza zasięgiem ówczesnych pensji moich rodziców.  Po kilku latach w końcu udało się i rodzice zakupili mi wymarzony komputer. Było to 8-bitowe Atari 800XL. Bez magnetofonu bo na niego już nie starczyło… I tak zaczęła się przygoda która trwa do dzisiaj.

Pewnego słonecznego letniego dnia koledzy podobnie jak ja zafascynowani demosceną na Atari przynieśli nowe dema i informację, że zmieniają komputer na Amigę. Poszedłem to cudo do nich zobaczyć. Pół roku nie mogłem po tym patrzeć na swoje małe Atari. Unikałem skutecznie też kolegów Amigowców 😉 Do czasu aż kolejny raz zagościłem u jednego z nich… Tym razem szybciej namówiłem rodziców na nowy komputer.

Poznałem i posiadałem komputery 8 bit: Atari 800XL (do dziś mam sentyment i go sobie emuluję – ahh te dema), 16 i 32 bit: Amiga 500, 1200/060, Apple 68k (emulator: ShapeShifter) i aktualnie od wielu już lat PC.

To właśnie na Amidze wkroczyłem w świat modemów, BBS-ów i internetu. Tam stawiałem pierwsze nie pewne kroki. Do dziś na strychu mam modem USRobotics…

W mojej przygodzie z komputerami przedreptałem od świata zabawy grami poprzez świat tworzenia grafiki 2D i 3D do obecnej fascynacji Internetem i jego możliwościami.

Już na komputerach 8 bitowych zafascynowały mnie możliwości graficzne komputerów (w latach 80 były to możliwości raczej „opłakane”). I tak początkowo rysowałem ręcznie. Gdy przeszedłem na komputery 16 i 32 bitowe z silniejszą grafiką i procesorem wtedy poznałem świat aplikacji do grafiki 3D. Dowiedziałem, się też, że talentu do grafiki to ja za bardzo nie mam 🙂 Na studiach zetknąłem się z światową siecią komputerową Internet. Co skierowało moje zainteresowania na sposoby budowy stron www, aplikacji e-commerce i biznesu tworzonego za pomocą tego medium.

Jestem obecny w Internecie od 1994 roku. I tak od lat mnie to bawi i „coś” sobie przy tym dłubię. Już podczas studiów prowadziłem kurs budowy stron WWW który publikowałem na łamach prasy komputerowej (Magazyn Amiga).

W międzyczasie pracowałem w firmie komputerowej jako serwisant sprzętu komputerowego a następnie w Agorze wydawcy Gazety Wyborczej, gdzie liznąłem  komputerów przez duże „K” (duże serwery, Novell, intranety) .

W wolnym czasie, po pracy na etacie, zafascynowała mnie idea dochodu pasywnego i własnego biznesu. Czego efektem były serwisy internetowe: i-pila.pl, powielacz.pl (oba „oddane” w dobre ręce – już nie istniejące) rozrywkowy niszowy: ufoinfo.pl. W samej tylko firmie „i-pila.pl” zbudowałem ponad 200 stron www (HTML + grafika) dla klientów firmy.

Widziałem wiele biznesów w Internecie które próbowały zaistnieć, którym się udało, a także które upadły – zazwyczaj po okresie fascynacji ich właścicieli. Doświadczyłem co w praktyce stało za sukcesami a także porażkami przedsięwzięć związanych z e-biznesem.  Sam także nie raz sparzyłem się w tej dziedzinie, nabierając nieco doświadczenia 🙂

4 lata temu odkryłem w sobie kolejne zajęcie które robię z pasją. Jest to przemawianie. Odtąd angażuję się jako trener w projekty szkoleniowe gdzie dzielę się przede wszystkim zdobytym doświadczeniem i wiedzą praktyczną z dziedziny e-Biznesu.

Uczestniczyłem w największym polskim projekcie szkoleniowym z e-Biznesu jaki z środków unijnych prowadziła firma Ecorys z Warszawy. Ponad 4000 godzin wykładów, warsztatów i konsultacji po szkoleniowych.

Jestem członkiem założycielem międzynarodowego klubu profesjonalnych mówców Toastmasters International w Poznaniu. Przez rok byłem wiceprezesem ds. członkowskich w tymże klubie. Posiadam międzynarodowy certyfikat Zaawansowanego Mówcy Brązowego (Advanced Communicator Bronze) organizacji Toastmasters International. Klub działa bardzo prężnie, skupia fantastycznych ludzi i ostatnio miał 150 spotkanie!!!

W wolnych chwilach pisuję tegoż bloga.