home home goldenline rss

Jeden z założycieli klubu Toastmasters Poznań - jednego
z 11 700 klubów zrzeszonych w międzynarodowej orga- nizacji, której celem jest szerzenie umiejętności przema- wiania i przewodzenia (speaking & leadership). (więcej...)

Dźwignia kontaktów

Dźwignia jest jednym z kluczy do osiągnięcia sukcesu i bogactwa. Dźwignia jest narzędziem do zwielokrotniania potencjału tkwiącego w ludziach a także pomnażania sukcesu finansowego. Pozwala na osiągnięcie szybciej lepszych efektów niż gdybyś robił to co robisz tylko i wyłącznie sam. Zarówno Twoje ciało jak i umysł mają ograniczone możliwości. Spójrz na świecie nie ma ani jednej dużej firmy będącej jednoosobową działalnością. Każdy biznes rośnie w siłę dzięki stosowaniu mechanizmu dźwigni.

Im dłuższe ramię dźwigni, tym mniejsza siła wystarczy, by podnieść obciążenie. Sławne powiedzenie Archimedesa: „Dajcie mi punkt podparcia, a poruszę Ziemię”, znamy już z fizyki z szkoły podstawowej. Dźwignia to jedna z maszyn prostych, których zadaniem jest uzyskanie działania większej siły przez zastosowanie siły mniejszej. Często stosujemy dźwignię to proste wręcz prymitywne narzędzie w życiu w celu zwielokrotnienia swojej siły. Wiele narzędzi w pudełku z narzędziami działa na zasadzie dźwigni. Klamka przy drzwiach, dziadek do orzechów, taczka a nawet chwyt typu „dźwignia” w sztukach walki – jesteśmy otoczeni dźwigniami.

Tak samo jest w biznesie, możesz go sam budować i prowadzić. Opierać tylko na sobie i swojej sile oraz wytrwałości. Niewątpliwie do czegoś dojdziesz. Będzie to ściana Twoich możliwości które są jednocześnie granicą wielkości Twojego biznesu. Dalej choćbyś chciał własnych ograniczeń nie przeskoczysz.

Dźwignia to szybkość. Potrzebujesz dźwigni by osiągnąć wartościowy efekt. Dźwignia składa się z trzech części:

  • pierwsza to Twój cel,
  • druga to punkt podparcia,
  • trzecia to samo ramię dźwigni.

Ludzie których znasz to Twoja dźwignia. Jeśli znasz właściwych ludzi a oni znają innych to takie relacje mogą Tobie otworzyć drzwi możliwości. Drzwi możliwości do których sam pukałbyś bez efektu albo nie mógłbyś ich w ogóle odnaleźć. Ilość i jakość kontaktów jakie posiadasz wpływają na Twoje sukcesy. Ile razy zdarzyło się Tobie, że odpowiednia znajomość diametralnie pomogła i przyspieszyła załatwienie jakiejś sprawy? Wystarczy znać właściwą osobę w odpowiednim czasie. A bieg spraw może być inny.

Twórz sieci swoich kontaktów. Obliczono, że wartość sieci równa się kwadratowi liczby tworzących ją ludzi. Jeśli Twoja sieć bezpośrednich kontaktów to 20 osób to ostateczny jej zasięg wynosi aż 400 osób. Tak, 400 osób jakże wartościowych kontaktów. A w takiej sieci znajduje się kilka kluczowych kontaktów. Ludzi mających ogromne możliwości sprawcze. Wielkość sieci zwiększa szansę znalezienia takich kluczowych kontaktów. Zachęcam do korzystania z serwisów typu Golden Line lub Facebook.

Poznawaj ludzi przy każdej okazji. Idąc na szkolenie tudzież konferencję zanim się zacznie lub w przerwach nie podziwiaj sali, ulotek czy trendów mody prezentowanych przez uczestników. Podejdź, przedstaw się i poznawaj innych. Gromadzisz w ten sposób nie tylko kontakty ale i wartościowe informacje co kto robi, co w „trawie piszczy”, kto kogo zna itp. Nawiązywanie kontaktów przyspiesza karierę o lata. Po jednym z prowadzonych przeze mnie szkoleń podszedł do mnie człowiek i zaproponował współpracę. Ten jeden kontakt przyspieszył mój rozwój o dobre 3 lata.

Przyłącz się i uczestnicz w spotkaniach różnych organizacji prospołecznych. Od ponad roku biorę aktywny udział w spotkaniach klub profesjonalnych mówców Toastmasters Poznań. To właśnie tam poznałem człowieka który zakładał pierwszą w Poznaniu grupę networkingową z ramienia BNI Polska. Zamieniaj kontakty na kontrakty. Ten jeden kontakt pozwolił mi poznać ponad 300 osób z przeróżnych środowisk biznesowych w mojej okolicy. Nie muszę chyba wspominać o wzroście ilości zleceń i zaproszeń na inne biznes miksery (spotkania networkingowe).

W świecie biznesu istnieje jeszcze kilka relacji kontaktów między ludzkich dających efekt dźwigni. Są to:

  • doświadczenie i wiedza innych ludzi,
  • czas oraz praca innych innych ludzi,
  • pieniądze innych ludzi,
  • pomysły innych ludzi.

Wykorzystuj i te wartościowe przymioty działania mechanizmu dźwigni do osiągania korzyści. Skutecznie korzystaj z możliwości tkwiących w innych ludziach.

Im dłuższa dźwignia tym silniej działa siła. Będąc sam, nie masz żadnej dźwigi do dyspozycji. Polegasz na własnej wiedzy, doświadczeniu i zasobach. Jest to długa i czasochłonna droga do sukcesu. Dźwignia to szybkość działania, zatem do dzieła: twórz własną sieć kontaktów.

2 odpowiedzi na „Dźwignia kontaktów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Spam protection by WP Captcha-Free