home home goldenline rss

Jeden z założycieli klubu Toastmasters Poznań - jednego
z 11 700 klubów zrzeszonych w międzynarodowej orga- nizacji, której celem jest szerzenie umiejętności przema- wiania i przewodzenia (speaking & leadership). (więcej...)

Jak do oceny mowy użyć telefon?

Na urodzinowym (4 latka) spotkaniu Toastmasters Poznań miała swoją mowę Nina Olszewska. A moje zadanie polegało na ewaluacji tej mowy. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że po wygłoszonej przeze mnie ocenie, zostałem podczas przerwy zasypany pytaniami. W skrócie sprowadzały się do jednego pytania „Jak wykorzystałeś telefon do notatek ewaluacyjnych?„. A kropkę nad „i” postawił nasz prezes Michał Talaga który jako jeden z wielu zapytał o to samo w e-mailu. Zatem:

Jak wykorzystać telefon do notatek ewaluacyjnych?

Bardzo prosto. Ja mam telefon z ekranem dotykowym z tych nieco większych (większy od iPhona co mnie cieszy) zwany smartphonem, firmy HTC model Desire HD. Na tym telefonie zainstalowałem i używam aplikacji do przygotowywania tzw. map myśli.

Czym są mapy myśli?

Mapy myśli wymyślił jeden z największych światowych autorytetów z dziedziny mózgu i technik uczenia się Tony Buzan. Czym są polecam artykuł na Wikipedii:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Mapa_myśli

lub lekturę książek:

Ja używam z powodzeniem map myśli od wielu lat. Pierwszy raz spotkałem się z nimi na wykładzie prowadzonym przez Grzegorza Turniaka. To on zasiał to ziarno we mnie, na wiele lat przed tym jak ponownie spotkaliśmy się na BNI 🙂

Mapy myśli sprawiają że wygodniej i sprawniej opracowuję notatki, projekty, wymyślam szklenia czy wykłady, nawet Akademia Skutecznego E-biznesu jest rozpisana cała na mapach myśli.

Programy do map myśli

Na laptopie do map myśli używam aplikacji o nazwie „Xmind” w wersji darmowej, w zupełności mi wystarcza.

Na telefonie natomiast używam aplikacji o nazwie „Thinking Space PRO„. Od kilkunastu dni aplikacja ta została przejęta przez znanego producenta oprogramowania do map myśli firmę Mindjet. I tak też teraz się zwie „Mindjet for Android„. „Thinking Space PRO” był narzędziem płatnym kosztował około 15 zł. Natomiast „Mindjet for Android” jest na tę chwilę jeszcze bezpłatny.

Co najważniejsze dla mnie mapy z telefonu otwieram na laptopie i odwrotnie. Pełna wygoda oraz mobilność. Można np. na wywiadówce sprawnie robić notatki 🙂

Przygotowanie mapy do ewaluacji

Zanim Nina wyszła na scenę ze swoją mową ja stworzyłem sobie wstępną mapę myśli. Zawarłem na niej wszystkie ważniejsze elementy jakie od mówczyni wymagał realizowany projekt z podręcznika. Wypisałem sobie też plusy i ew błędy jakich się spodziewałem. Po co tak zrobiłem? Otóż na telefonie jaki by nie był nie pisze się zbytnio wygodnie i szybko. Dzięki temu zminimalizowałem ilość notatek do zrobienia. Głównie kasowałem zbędne gałęzie w mapie.

Wtedy w telefonie jeszcze nie miałem klawiatury Swype. Takiej po której jeździ się palcem od literki do literki, a nie klika w wirtualne przyciski. Przyspiesza to proces pisania. Teraz mając to cudo pewnie bym zdążył wszystko zanotować. Diametralnie przyspieszyła moje pisarstwo telefonowe. Polecam, jeśli jeszcze jej nie masz. Polubisz a może nawet pokochasz pisanie na ekranie 🙂

Moment ewaluacji

To już była frajda. Tylko palcem po ekranie. Otwieranie odpowiedniej gałęzi z notatką lub powiększanie i przesuwanie całej mapy dla zwiększenia czytelności. Tak myślę, że do tego idealny byłby tablet albo już nawet Samsung Note. Jak się kiedyś dorobię tabletu to tak zrobię 🙂

Poniżej zamieszczam zrzuty ekranu z mojego telefonu z mapą myśli, ekranem roboczym aplikacji oraz plik mapy myśli w formacie Xminda.Plik z mapą myśli w formacie Xmind.

Zostaw komentarz jak Ty to robisz. Jakie używasz metody do ewaluacji, notatek itp. Chętnie się nauczę Twoich metod 🙂

5 odpowiedzi na „Jak do oceny mowy użyć telefon?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Spam protection by WP Captcha-Free