home home goldenline rss

Jeden z założycieli klubu Toastmasters Poznań - jednego
z 11 700 klubów zrzeszonych w międzynarodowej orga- nizacji, której celem jest szerzenie umiejętności przema- wiania i przewodzenia (speaking & leadership). (więcej...)

Konkursy przemawiania

Najbliższy konkurs już 30 marca 2011. Konkursy w Toastmasters to zawsze jedne z najciekawszych spotkań w klubie (zaraz po rocznicach i okrągłych numerkach ;). Tego dnia prezentowane mowy są zawsze na bardzo wysokim poziomie. Współzawodnictwo silnie mobilizuje i dostarcza dużo emocji. Dla widza są zawsze zajmującym i ciekawym widowiskiem.

W naszym klubie przeprowadzamy 3 konkursy:

  1. konkurs przemówień humorystycznych (konkurs oficjalny organizacji),
  2. konkurs przemówień i ewaluacji (konkurs oficjalny organizacji),
  3. konkurs na mowy grozy (nasz własny klubowy pomysł).

Pierwszy konkurs jak sama nazwa wskazuje polega na wygłoszeniu mowy humorystycznej. Im więcej wesołości i dobrej zabawy tym lepiej. To jest też jednym z ważnych kryteriów oceny, rozbawienie audytorium. Dla mnie temat ciężki. Wywołać emocje owszem ale rozbawić już nie bardzo.

Drugi konkurs nie narzuca nam typu mowy. Możemy dowolnie ukierunkować naszą wyobraźnię do stworzenia mowy. Dodatkowo ten konkurs jest wzbogacony o ewaluację. Jedna wybrana mowa jest poddawana ewaluacji przez zawodników. Zatem wybieramy najlepszą mowę jak najlepszego oceniającego. Dobra ewaluacja to nie łatwa sztuka. Warto zobaczyć jak to robią najlepsi.

W obydwu powyższych konkursach zwycięzcę wyłania jury w głosowaniu tajnym. Co zazwyczaj budzi wiele kontrowersji i niejasności co do kryteriów wyboru zwycięzców. Wyników nie można kwestionować są ostateczne. Bycie w jury to jak na moje niewdzięczne zajęcie… Jak na razie nigdy nie byłem i nie zamierzam dopóty mam pomysły na mowy 🙂

Trzeci konkurs zawsze wiąże się z Halloween i Świętem Zmarłych. Można straszyć jak i wspominać tych co odeszli. Zazwyczaj prezentowane mowy są bardziej w kierunku typowej grozy, atmosfery tajemniczości, czegoś nie realnego. W tym konkursie zwycięzcę wyłania publiczność w głosowaniu tajnym.

Najbliższy konkurs dnia 30 marca 2011 to konkurs przemówień i ewaluacji. Zapraszam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Spam protection by WP Captcha-Free