home home goldenline rss

Jeden z założycieli klubu Toastmasters Poznań - jednego
z 11 700 klubów zrzeszonych w międzynarodowej orga- nizacji, której celem jest szerzenie umiejętności przema- wiania i przewodzenia (speaking & leadership). (więcej...)

Kto może publicznie przemawiać?

Ostatnimi czasy wraz z ekipą z Toastmasters udzieliliśmy wywiadu w Radio Merkury (15 marca 2011). Jedno z pytań brzmiało kto może publicznie przemawiać?

Od jakiegoś czasu obserwując osoby trenujące tę sztukę w klubie zastanawiałem się jak na takie pytanie odpowiedzieć. Teraz to pytanie padło. A ja mogłem w radio w skróconej wersji wyrazić swój pogląd na sprawę. Rozwinę zatem myśl.

Dla mnie wystąpienia publiczne i sztuka przemawiania są jak jazda samochodem. Kierować pojazdem każdy może się nauczyć i znakomita większość robi to na dobrym poziomie. Naukę zaczynamy podczas kursu na prawo jazdy. To właśnie na kursie dowiadujemy się co i jak. Na kursie możemy także popełniać błędy i je korygować. Uczymy się w wąskim gronie sztuki jazdy pojazdem mechanicznym by pewnego dnia samemu wyjechać pewnie w dowolną trasę. Praktykę i doświadczenie nabywamy ciągle nawet po uzyskaniu dokumentu prawa jazdy.

Dokładnie tak samo jest z wystąpieniami publicznymi. Trzeba „jeździć” czyli wychodzić przed audytorium i do niego przemawiać. Toastmasters jest jak kurs prawa jazdy. To właśnie tam dowiesz się jak to się robi, jakie są techniki i sposoby na przygotowanie i wygłoszenie mowy. Jak radzić sobie z wyrwaniem z tłumu do „odpowiedzi”. Mógłbym tu mnożyć pytania typu „jak” na które znajdziesz odpowiedź na zajęciach Toastmasters. A co najważniejsze możesz się oswoić z tym przed własną publicznością, to przed nią spokojnie możesz popełnić błąd, tu nikt ciebie nie wyśmieje. Wręcz odwrotnie pomogą potknięcia zamienić w sukcesy.

A co gdy mam talent do tego?

Jak masz talent do szybkiej, precyzyjnej bezwypadkowej jazdy do zostajesz kierowcą rajdowym. Może z czasem tak dobrym jak Robert Kubica.

Jak masz talent do pisania i wygłaszania porywających mów wzniesiesz się na najwyższy poziom sztuki oratorskiej. A to już możesz wykorzystać np. jako polityk, sprzedawca, marketingowiec praktycznie wszędzie tam gdzie od jakości Twojej mowy zależy Twój sukces i podziw jaki wywołasz.

Przemawiać każdy może troszeczkę lepiej troszeczkę gorzej. Opanujesz technikę, będziesz „jeździł”. Tyle może każdy. Każdy kto zechce może nauczyć się przemawiać. To trzeba praktykować. A jeśli odkryjesz talent? To wtedy wszystko zależy od Twojej wyobraźni jak i gdzie talent Ciebie zaprowadzi 🙂

Do zobaczenia zarówno na drodze jak i wśród mówców 🙂

Jedna odpowiedź na „Kto może publicznie przemawiać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Spam protection by WP Captcha-Free